Turininga išvyka į Veisiejų biblioteką

Labai gaila, bet vis rečiau mokiniai paima į rankas knygą. Gal knygų skaitymą iškeitė į mobilųjį telefoną? O gal nežino, koks ilgas ir sunkus bei daug išlaidų reikalaujantis knygų kelias?

Per technologijų ir lietuvių kalbos pamokas Šventežerio mokyklos mokiniai sužinojo, kad knygrišystės amato ištakos – IV–V a. diptichai – dvi ar kelios surištos vaškuotos senovės graikų ir romėnų rašymo lentelės, vadinamasis kodeksas. Iš vaškinių lentelių kodekso atsirado pergamento kodeksas, o iš šio – mūsų dabartinė knyga.

Taip pat  išsiaiškino, kad  XIII a. knygų kultūros centrais tapo vienuolynų skriptoriumai – knygų nurašinėjimo ir apipavidalinimo dirbtuvės. Viduramžių knygos apdarą beveik visada sudarė dvi medžio lentos, aptrauktos oda. Knygų kampai dažnai kaustyti metalu, viršeliai užsegami metalinėmis sagtimis arba užrišami odiniais raišteliais. Savo pažinimo kelią mokiniai nutarė pratęsti netradicinėje erdvėje- Veisiejų bibliotekoje. O edukacinę išvyką šių metų gegužės 21 dieną suorganizavo technologijų mokytoja Lina Žaliauskienė.

Nuvykus į biblioteką bibliotekininkė Lina supažindino mokinius su knygrišystės amatu. Parodė su kokiais įrankiais dirba, paaiškino, kiek pastangų ir darbo reikia įdėti, kad galėtum džiaugtis išskirtiniu knygos dizainu.

Išklausę įdomaus pasakojimo ir sužinoję knygrišystės pradmenis mokiniai ir patys pabandė susirišti knygelę ir ją pasipuošti. Vieniems sekėsi prasčiau, kitiems- geriau, bet visi į mokyklą parsivežė savo kūrinį- knygelę.

Tikimės, kad mokiniai ,sužinoję knygos kelią iki skaitytojų, labiau tausos knygas ir jas skaitys.

Jaunųjų žurnalistų būrelis